Porady: Jak określane są koszty eksploatacyjne?

Istnieje kilka sposobów rozliczania kosztów eksploatacyjnych – w zależności od rodzaju budynku, w jakim znajduje się biuro.

I
Najczęściej stosowaną zasadą występującą w większości budynków biurowych jest ta, że najemca poza czynszem płaci tzw. koszty eksploatacyjne (zwane również service charge) oraz uiszcza opłaty za media, które zużyje we własnym biurze. Wspomniane wyżej koszty eksploatacyjne pokrywają wszelkie koszty, jakie właściciel budynku ponosi na jego sprawne funkcjonowanie (m.in. podatki, ubezpieczenia, koszty ochrony, sprzątania części wspólnych, koszty wszelkich przeglądów technicznych).

II  
Rzadziej spotykanym modelem, występującym w niewielu budynkach biurowych, jest sytuacja, gdzie poza czynszem najemca opłaca koszty eksploatacyjne, które ryczałtowo uwzględniają również media używane przez najemcę. Ten model występuje w nielicznych starszych budynkach czy też powierzchniach wynajmowanych na czas nieoznaczony.

III 
W mieszkaniach wynajmowanych na cele biurowe najczęściej stosuje się zasadę, że najemcy poza czynszem płacą wszelkie opłaty za zużyte media. Opłata za czynsz administracyjny do wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej jest z reguły zawarta w czynszu i właściciel sam ją opłaca.

IV 
W domach czy samodzielnych obiektach wynajmowanych na cele biurowe stosuje się zasadę, że poza czynszem najemca opłaca wszelkie koszty zużytych mediów oraz – zgodnie z Kodeksem cywilnym – ponosi koszty drobnych napraw związanych z eksploatacją budynku. 

Poważniejsze naprawy czy też remonty z reguły obciążają właściciela.