ABC pokoju dla najmłodszych

Odbieramy klucze do wymarzonego mieszkania. Rozpoczyna się etap remontu lub jego urządzania, a przede wszystkim planowania. Jeżeli wśród członków rodziny znajduje się już Maluch, warto dokładnie przemyśleć i sprytnie zaprojektować jego królestwo…

Ale który pokój wybrać?

Pierwsze pytanie zawsze dotyczy wyboru pomieszczenia, w którym ma powstać przyszłe królestwo naszej pociechy. Odpowiedź determinowana jest przeważnie wiekiem malucha. Na początku najwygodniejszym rozwiązaniem często okazuje się być umieszczenie dziecięcego łóżeczka w sypialni rodziców, potem jednak – wraz z nagromadzeniem zabawek i zwiększającej się liczby ubranek oraz potrzeb  – nadchodzi czas na oddzielne pomieszczenie. W przypadku kawalerki nie mamy zbyt dużego wyboru, pozostaje nam wyczarowanie kąta na łóżeczko, szafkę oraz wygospodarowanie miejsca na pudło z zabawkami. Przy kilkupokojowych mieszkaniach powinniśmy pomyśleć o oddaniu dziecku tego o największym metrażu (zaraz po dużym pokoju), tak by był on „rozwojowy”. W końcu to w nim przez najbliższe naście lat będzie się działo najwięcej… Małe dziecko nie potrzebuje zbyt wiele miejsca, ale już dziesięciolatek zapraszający do domu kolegów i koleżanki – „trochę” więcej.

Barwy

Nie musimy już sugerować się przypisaną stereotypowo do płci kolorystyką, gdzie róż przypadał w udziale zawsze dziewczynkom, a niebieski tylko chłopcom. Przemieszanie odważnych kolorów, wyraziste akcenty i różnorodność wydają się być znacznie lepszym rozwiązaniem. Neutralnym kolorem, na bazie którego można wyczarować magiczną przestrzeń dziecka, jest szarość lub beż. Pasuje zarówno na ścianach, jak i meblach. Na jej tle świetnie prezentują się potem mocniejsze kolory – ciemny róż, turkus, niebieski, pomarańczowy czy limonka, a także delikatna, ponadczasowa biel. Postarajmy się pozostać w obrębie jednego koloru przewodniego i najwyżej dwóch, trzech uzupełniających/kontrastujących, pamiętając o tym, że już same zabawki dziecka są wystarczająco kolorowe.

Cóż za dodatki!

Kolorowe ramki na delikatnych pod względem kolorystycznym ścianach, oryginalne gałki przymocowane do drzwiczek mebli z popularnej sieciówki, pomalowane własnoręcznie łóżeczko, lekkie zasłony (pozwalające jednak na całkowite zaciemnienie pokoju wieczorem), punktowe oświetlenie, ale też mocny akcent doświetlający stolik lub biureczko – pamiętajmy, że to właśnie takie szczegóły determinują udany efekt całości.

Meble…

Mogą mieć od razu charakter „rozwojowy”. Jeżeli zdecydujemy się na neutralny kolor (biały lub szary), a nie tylko pudrowy róż, zwiększamy szansę na to, że zostaną z dzieckiem na dłużej – nastolatek nie będzie jeszcze protestować, że są zbyt dziecinne. Łóżko rosnące z dzieckiem to kolejna oszczędność, o której warto pomyśleć już na starcie urządzania królestwa malucha.

(Nie)nudne ściany

Ciekawym, praktycznym i nadal modnym rozwiązaniem dekoracyjnym są ścienne naklejki, dzięki którym pokój wygląda weselej. Oryginalnie zaprojektowane miarki wzrostu przyciągną uwagę malucha i umilą momenty ważnych pomiarów. Ich koszt kształtuje się na poziomie 120-140 zł. Możemy również sięgnąć po spersonalizowane tapety czy plakaty lub przyozdobić ścianę rodzinnymi fotografiami umieszczonymi w jednolitych ramkach (dzięki czemu uzyskamy wrażenie porządku).

PAMIĘTAJ!

Dobrze zaprojektowana i przemyślana przestrzeń dla dziecka nie musi nadszarpnąć domowego budżetu. Wystarczy sięgnąć po farbę, odmalować stare komody, nadając im przy okazji radosny wygląd; przyozdobić ściany (naklejkami, tapetą lub farbą magnetyczną i tablicową, po której maluchy uwielbiają rysować) i zakupić wygodne miejsce do spania. Na początek w zupełności wystarczy.

POWODZENIA!

Pozostałe aktualności

Zakup mieszkania nad morzem - jakie ma zalety?

Marzenie o posiadaniu własnego mieszkania nad morzem jest powszechne i fascynujące dla wielu osób. Odsetek ludzi decydujących się na zakup nieruchomości w nadmorskich miejscowościach stale rośnie. Przedstawiamy różne zalety posiadania mieszkania nad morzem, które przekonają nawet najbardziej niezdecydowanych!

Czytaj więcej

Dlaczego mieszkanie się nie sprzedaje? Poznaj powody.

Sprzedaż mieszkania może być procesem skomplikowanym i czasochłonnym, a czasami właściciele nieruchomości mogą napotkać trudności w znalezieniu nabywcy. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, które mogą wpływać na brak zainteresowania daną nieruchomością i prowadzić do dłuższego czasu wystawienia jej na sprzedaż.

Czytaj więcej

Dom pod miastem czy w mieście? 15 aspektów, które musisz znać!

Decyzja o zakupie nieruchomości to zawsze kluczowy moment w życiu każdego człowieka. Gdy nadejdzie czas wyboru między domem na przedmieściach a mieszkaniem w samym sercu miasta, wiele osób zastanawia się, która opcja jest bardziej korzystna. W niniejszym artykule dokładnie przyjrzymy się zaletom obu możliwości, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.

Czytaj więcej