Porady: Zgoda wspólnoty na sprzedaż alkoholu

Wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa zakazywać czy ograniczać właścicielom możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w ich lokalach jednakże na pewne czynności z tą działalnością związane zgoda wspólnoty będzie potrzebna. Jedną z nich jest sprzedaż alkoholu w lokalu.

W takiej sytuacji właściciel lokalu powinien wystąpić do zarządu wspólnoty z wnioskiem o podjęcie przez wspólnotę uchwały w tej sprawie. Zgodnie z art. 18 ust. 1 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży.

Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wydaje się na podstawie wniosku przedsiębiorcy, a zgodnie z normą prawa wyrażoną w art. 18 ust. 6 wyżej wspomnianej Ustawy – do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć następujące dokumenty:

1) dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych;

2) zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym;

3) decyzję właściwego państwowego inspektora sanitarnego o zatwierdzeniu zakładu, o której mowa w art. 65 ust. 1 pkt 2.

Dokument, o którym mowa w punkcie 2., odnosi się do wszystkich budynków wielorodzinnych, a zatem dotyczy on zarówno budynków spółdzielczych, budynków komunalnych, budynków będących współwłasnością, jak i wspólnot mieszkaniowych.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. (tekst jednolity dostępny na stronie http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19820350230)

Stan prawny na dzień: 18.05.2016 r.